Zamów usługi

kontakt@tiandmi.pl

bezglutenowa szarlotka 1
10 września 2020

Bezglutenowa szarlotka z jabłkami i daktylami

Wszystkie nagłówki  w artykułach brzmią, że idzie jesień albo nawet że już jest. Cieszy mnie to niesamowicie, ponieważ to znaczy, że mogę już legalnie wyjąć cynamon, ulubione kalosze i ciepły koc. Mogę też zaprosić Cię na kawałek pysznego, niesamowicie pachnącego ciasta, a będzie to bezglutenowa szarlotka z jabłkami i daktylami. 

Długo pracowałam nad ciastem, ponieważ konsystencja nie do końca mnie satysfakcjonowała. Bardziej przypominała piasek niż kruche ciasto. Już prawie się poddałam. Wtedy przypomniałam sobie, że jest na rynku produkt, który może warto wypróbować w tym przepisie- osełka roślinna z nerkowcami. Tak też zrobiłam. I wyszło ciasto, takie jak chciałam- idealne. 

Natomiast jabłka do szarlotki mam z miejsca, w którym przebywałam jakiś czas temu.  Co o nim sądzisz? Własny bazarek na wyciągnięcie ręki. Dla mnie ten widok przez cały czas działał kojąco.

 

bezglutenowa szarlotka 3

 

Ostatnio wylogowałam się z życia online by zalogować się na "slow life",  na odpoczynek od pośpiechu, czerpanie radości z małych-wielkich rzeczy.

O ile łatwo było rzucić wszystko i uciec na ten czas na wieś, o tyle bardzo ciężko było wrócić do rzeczywistości, spraw do zrobienia, które w tym czasie powstały...  Dziwne też było odczucie po powrocie, gdy nagle zobaczyłam tak dużo: ludzi, samochodów... Szybko się odzwyczaiłam i musiałam na nowo przywyknąć.

 Ale było warto, oczy i głowa przestały boleć... Wiem z doświadczenia, że jeśli organizm mówi stop, to trzeba go posłuchać od razu... Nie za tydzień, miesiąc, rok. Pamiętaj o tym i dbaj o siebie, ponieważ nikt nie zrobi tego lepiej niż Ty.

Wiesz że, kiedyś żyłam tak, że nie miałam czasu nawet by spojrzeć na niebo. Pewnego dnia, gdy rysowałam chmury, nagle mój synek ze zdziwieniem spytał:

-Niebieskie chmury?

- Przecież chmury są niebieskie- odpowiedziałam

-Niebo jest niebieskie, ale chmury są białe- powiedział wskazując ręką na okno.

 

bezglutenowa szarlotka 4

 

Zrozumiałam, wtedy wiele rzeczy. Przede wszystkim, to jak wspaniale  patrzeć na świat "oczami dziecka". Polecam, to sposób na bycie szczęśliwym.

Od tego dnia, nigdy już nie zapominam spojrzeć w niebo, zwolniłam, przestałam martwić się na zapas, doceniam każdą chwilę i po prostu cieszę się tym, co mam. 

No dobrze obiecałam podzielić się przepisem na bezglutenową szarlotkę, a więc oto i on:

 

Bezglutenowa szarlotka z jabłkami i daktylami- sposób przygotowania

 

bezglutenowa szarlotka 2

 

Potrzebujesz:
 
Na ciasto:
 
  • 3 szklanki mąki jaglanej
  • 150 gramów osełki roślinnej z nerkowcami (użyłam tej od wege siostry)
  • 0,5 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jajka
 
Na farsz:
 
  • 2 garście suszonych daktyli
  • 2 kilogramy jabłek
  • 0,5  łyżeczki cynamonu
  • woda
 
 
ETAP I
 
Do miski wsyp 2 garście suszonych daktyli. W czajniku zagotuj wodę. Zalej daktyle wrzątkiem, tak aby były całkowicie pod powierzchnią wody. Tak przygotowane daktyle zostaw na całą noc.
 
ETAP II
 
Następnego dnia wsyp do miski: 3 szklanki mąki jaglanej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i 0,5  łyżeczki cynamonu. Zrób dołek w mące, a następnie dodaj 3 jajka oraz pokrojoną na mniejsze kawałki roślinną osełkę.
 
Przy pomocy dłoni wyrób składniki na jednolitą masę. Następnie uformuj z niej kulę. Schowaj ją do lodówki na minimum 30 minut, tak żeby odpoczęła. A Ty w tym czasie zrobisz farsz.
 
ETAP III
 
Jabłka wymyj i obierz ze skórki. Pokrój je na mniejsze kawałki. Do garnka wsyp pokrojone jabłka, 0,5 łyżeczki cynamonu oraz przygotowane dzień wcześniej daktyle wraz z wodą, w której się moczyły.
 
Duś pod przykryciem, do momentu, aż daktyle całkowicie się rozpadną a jabłka będą miękkie. Pamiętaj, żeby od czasu do czasu zaglądać do nich i zamieszać, tak żeby się nie przypaliły.
 
Następnie zdejmij pokrywkę i gotuj dalej na małym ogniu, do momentu zredukowania farszu.
 
Zostaw, aby farsz wystygł.
 
ETAP IV
 
Po upływie 30 minut wyjmij ciasto z lodówki. Przekrój je na 2 części. Jedną z nich włóż do zamrażalnika. Z drugiej wylep dno blaszki. Następnie zrób w nim dziurki przy pomocy widelca.
 
Piecz przez 20 minut w temperaturze 180° C.
 
Po upieczeniu wyłóż na spód farsz. Na wierzch zetrzyj na tarce wyjęte z zamrażalnika ciasto.
 
Piecz 30 minut w temperaturze 180° C.
 
I gotowe.
 
 
Jeśli potrzebujesz, więcej przepisów na ciasta koniecznie przeczytaj wpisy:
 

 

Polecam także wypróbować przepis z vermezanem  na domowe pieczywo chrupkie i pastę z suszonych pomidorów

 

Rada:
 
Ze skórek od jabłek możesz ugotować kompot albo po prostu je zjeść. Wybór należy do Ciebie.
 
 
 
 
Gotuj ze mną.  Koniecznie wstaw zdjęcie na Instagramie i oznacz mnie @ti_and_mi, tak abym mogła zobaczyć Twoje dzieło. Jeśli nie masz Instagrama, możesz pochwalić się pisząc do mnie maila.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękuję
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

kontakt@tiandmi.pl

Skontaktuj się:

Zaobserwuj na:

Twój sukces jest dla mnie ważny.